Základní škola pod Svatou Horou, Příbram, tel.: 318 401 151, e-mail: skola@1zs-pb.cz

Search
Rubriky
fotogalerie

3. A a 3. B na Svaté Hoře

Naši třeťáčci navštívili v rámci výuky prvouky a poznávání památek v okolí naši nejbližší památku – Svatou Horu.

Během prvního projektového dne 21. února je paní učitelka Štefaniková provedla klasickou prohlídkovou trasou – ukázala jim ambity, rohové kaple, krápníkovou kapli, studánku a baziliku.

Děti pak ve skupinkách plnily úkoly na pracovních listech přímo v areálu Svaté Hory.

Při další návštěvě – dne 20. března si děti prohlédly svatohorské poutní muzeum, s paní kostelnicí Věrou Langovou pak navštívily zvonici a varhaník a skladatel pan Radek Rejšek jim představil svatohorské varhany, na které si mohly zkusit i zahrát.

Při obou návštěvách si děti pochutnaly na teplé svatohorské oplatce a leckteré si koupily i malý suvenýr na památku.

Obě dvě návštěvy byly velmi povedené a věříme, že nebyly poslední.

Přinášíme vám některé ohlasy a hodnocení dětí…

Toník, 3. A: „ Na Svaté Hoře v muzeu se mi líbily kalichy, připomínaly mi poháry. Hezky tam hrály varhany. Bydlím pod Svatou Horou, ale nikdy jsem nevěděl, že to tam je tak hezký.“

Táda, 3. B: „Líbilo se mi úplně všechno, hlavně varhany.“

Vanes, 3. B: „ Úplně všechno. Už se těším, až tam půjdeme znovu.“

Kryštof, 3. A: „Na Svaté Hoře se mi líbilo hlasité zvonění obřích zvonů a hodně nízká cena oplatek. Bylo tam takové pěkné muzeum starožitností. Všude byly krásné malby a sošky. Vypadá to jako krásné království. A hrát na varhany musí být moc těžké!“

Kuba T., 3. A:„ Na Svaté Hoře se mi líbily krásné obrazy a okna. Dozvěděl jsem se, že Maria zachraňovala hodné lidi, když padali ze střechy nebo ze skály. Líbilo se mi, jak je to tam postavené a těším se, až tam půjdeme zas.“

Sofie, 3. B: „ Na Svaté Hoře byly nádherné památky o Ježíšovi, Marii… Hodně se mi líbily zvony a varhany. Mohli jsme si toho hodně vyzkoušet“.

Eliška, 3. B: „ Líbilo se mi hraní na varhany, zvonice, podzemí“.

Letinka, 3. A:„ Na Svaté Hoře jsem viděla staré obrazy a sochu Panny Marie. Líbily se mi varhany a zvony, kterých tam bylo 8. V muzeu jsme viděli staré šaty Panny Marie. A co jsem se ještě dozvěděla? Že když tam kopali, našli kosti dítěte…Bylo to tam super, už se těším, až tam půjdu s rodiči a všechno, co jsem se dozvěděla, jim řeknu.“

Rubriky
jídelna

Jídelníček od 1. 4. do 5. 4. 2024

Pondělí 1. 4. 2024

 • Svátek

Úterý 2. 4. 2024

 • Polévka Zeleninová krémová (A: 01, 01a, 07, 09)
 • Oběd 1: Krůtí prsa s fazolemi, kompot (A: 01, 01a)
 • Oběd 2: Pečené vepřové kostky se zeleninovým kuskusem, kompot (A: 01, 01a, 07)

Středa 3. 4. 2024

 • Polévka: Hrstková (A: 01, 01a, 07)
 • Oběd 1: Florentýnské špagety, sýr, zeleninový salát (A: 01, 01a, 07)
 • Oběd 2: Quinoa (bezlepková obilovina nazývaná “ Zlato Inku“) po řecku (sýr feta, rajčata, olivy), zeleninový salát (A: 07)

Čtvrtek 4. 4. 2024

 • Polévka: Květáková (A: 01, 01a, 07)
 • Oběd 1: Restované kuřecí kousky se zeleninou, pyré z brambor a celeru, moučník (A: 01, 01a, 03, 07, 09)
 • Oběd 2: Vařené hovězí maso, koprová omáčka, houskový knedlík, moučník (A: 01, 01a, 03, 07)

Pátek 5. 4. 2024

 • Polévka: Hráškový krém se slaninou a cizrnou (A: 01, 01a, 07)
 • Oběd 1: Dukátové buchtičky s vanilkovým krémem, zelenina (A: 01, 01a, 03, 07)
 • Oběd 2: Kapustové karbanátky s vepřovým masem, brambory, dip, zelenina (A: 01, 01a, 03, 07)

Každý den voda a voda s citrónem.                                 

Ved. ŠJ: Lucie Novotná

Rubriky
zprávy

Krajské kolo RJ

V pondělí 25. března se uskutečnilo krajské kolo olympiády v ruském jazyce na gymnáziu Příbram. Olympiáda se skládala ze dvou částí – písemné a ústní. Naši školu reprezentovala žákyně Johana Holá z 9.C, která v silné konkurenci žáků dosáhla na 12. místo.

Johance děkujeme za vzornou reprezentaci školy!

Rubriky
oznámení

ANKETA – VOLITELNÉ PŘEDMĚTY, DRUHÝ CIZÍ JAZYK, SPORTOVNÍ PŘÍPRAVA  2024/2025

Vážení rodiče, zákonní zástupci,

v období od 1. 4. 2024 (8:00 hod.) do 8. 4. 2024 proběhne elektronickou formou volba volitelného předmětu a druhého cizího jazyka a sportovní příprava volejbal v modulu „Ankety“ přes webové rozhraní aplikace Bakaláři. Více informací najdete v Bakaláři – Komens.

Postup: Přihlaste se do webové aplikace Bakaláři, klikněte v levém sloupci na záložku Ankety a vyplňování anket. Zde naleznete například aktuální anketu „Volitelné předměty“, kterou otevřete symbolem tužky v pravé části řádku. Samotná anketa má tři záložky, ve kterých se pohybujete tlačítky DÁLE nebo ZPĚT v pravém dolní rohu (viz šipky). Svoji volbu nezapomeňte ULOŽIT.

Rubriky
oznámení

PŘIJĎ K NÁM HRÁT VOLEJBAL!

Základní škola pod Svatou Horou navazuje na svou dlouholetou volejbalovou tradici a i v nadcházejícím školním roce 2024/2025 otevírá v 6. ročníku sportovní třídu zaměřenou na volejbal. Do sportovních tříd jsou vybírány děti se zájmem o sport a sportování. Snahou školy je vytvořit pro dané žáky co nejlepší studijní a sportovní podmínky. Žáci sportovních tříd dlouhodobě dosahují vynikajících volejbalových výsledků ve svých kategoriích a pravidelně se zúčastňují republikového finále.

Žáci sportovních volejbalových tříd, stejně jako žáci ostatních tříd, se vzdělávají podle Školního vzdělávacího programu pro základní vzdělávání. Škola však v rámci vzdělávacího programu poskytuje pro sportovní třídu rozšířenou výuku tělesné výchovy.

Škola spolupracuje s volejbalovými kluby, VK Příbram (chlapci), TJ Baník Příbram (dívky) a jejich trenéry,  žákům sportovních tříd navazují tréninky přímo po vyučování a tréninky probíhají v tělocvičnách ZŠ pod Svatou Horou.

Volejbalem sportovní aktivity ale zdaleka nekončí. Každý rok škola pořádá pro sportovní třídy týdenní lyžařský a cyklistický výcvik. Hned na začátku nového školního roku pak žáci spolu se svým třídním učitelem absolvují pětidenní adaptační kurz, jehož cílem je vzájemné seznámení kolektivu žáků a třídního učitele, podpora vytvoření pozitivních vztahů a funkčních pravidel třídy.

Pokud byste měli zájem o zařazení svého dítěte do sportovní volejbalové třídy, kontaktujte ředitele školy Mgr. Romana Behúna na e-mailové adrese skola@1zs-pb.cz nebo na telefonu 318 401 151.

Vzhledem k velkému zájmu o sportovní třídy, proběhne dne 24. 4. 2024 od 15:15 hod. testování, které určí pořadí zájemců o sportovní třídu.

Rubriky
zprávy

Mgr. Jan Vobejda nominován v kategorii Nejlepší trenér

Jan Vobejda je odchovancem příbramského volejbalu, který se již řadu let věnuje výchově nejmladších volejbalových nadějí a současně je aktivním hráčem B týmu mužů. Z pozice trenéra mladších a starších žáků a současně i učitele tělocviku na ZŠ pod Svatou Horou tvoří základní stavební kámen úspěchů příbramského volejbalového oddílu. S kategorií U14 vybojoval v loňské sezoně skvělé 2. místo na MČR mladších žáků v Hradci Králové a k tomu přidal i 2. místo z přeboru Středočeského kraje.

Více o nominovaných viz článek na serveru Pribram.cz: Představení nominovaných sportovců v kategorii Nejlepší trenér

Rubriky
fotogalerie

Kouzlo pohádek

„Není krásnějších pohádek než ty, které píše život sám.“

– Hans Christian Andersen 

Žáci 6. tříd pronikli do kouzel pohádek a připomněli si významné české pohádkáře a díla s nimi spojené.

Rubriky
oznámení

Vyučující budoucích prvních tříd – Pozvánka na Adaptační dílnu

V úterý 26. března proběhne od 15:00 hod. ve škole adaptační dílna pro naše budoucí prvňáčky. Adaptační dílnu povedou předpokládané paní učitelky budoucích prvních tříd Mgr. Marie Štefaniková, Mgr. Lenka Rážová, Mgr. Dana Rožcová.

Adaptační dílna se bude konat 26. 3. 2024 od 15:00 do 16:00 hod.

Těšit se můžete na speciální program, při kterém si děti vyzkouší různé aktivity ve třídě, stráví chvilku s hudbou či protáhnou svá tělíčka v tělocvičně.

Těšíme se na Vás!

Rubriky
fotogalerie

Den prvňáčka

V sobotu 16. března se v prostorách školy uskutečnil již tradiční Den prvňáčka. Budoucí prvňáčci si přišli na celkem šesti stanovištích vyzkoušet, jaké to je usednout do lavice, psát, počítač, malovat, pracovat s PC a další zábavné aktivity. Ve škole zároveň proběhl i den otevřených dveří pro rodiče, který nabídl k prohlídce prostor školy a seznámení se s obsahem vybraných vyučovacích předmětů. Věříme, že jak našim budoucím prvňáčkům, tak jejich rodičům, se připravený program líbil a těšíme se opětovné setkání u zápisu.

Rubriky
jídelna

Jídelníček od 25. 3. do 29. 3. 2024

Pondělí 25. 3. 2024

 • Polévka: Bramboračka (A: 01, 01a, 09)
 • Oběd 1: Džuveč, sýr, okurka / zelný salát, kompot (A: 07, 09)
 • Oběd 2: Mexické fazole v tortille, kompot (A: 01, 01a, 03)

Úterý 26. 3. 2024

 • Polévka: Hrstková (A: 01, 01a, 09)
 • Oběd 1: Pstruh lososovitý, bramborová kaše, výběr salátu (A: 07)
 • Oběd 2: Těstovinový salát s krůtím masem a zeleninou, výběr salátu (A: 01, 01a, 07)

Středa 27. 3. 2024 – Velikonoční menu

 • Polévka: Krémová hrášková (A: 01, 01a, 07)
 • Oběd 1: Velikonoční nádivka, zelný salát, velikonoční perníček (A: 01, 01a, 03, 07)
 • Oběd 2: Jehněčí na rozmarýnu, štouchané brambory, velikonoční perníček (A: 01, 01a, 07)

Čtvrtek 28. 3. 2024

 • Velikonoční prázdniny

Pátek 29.3.2024

 • Státní svátek