Základní škola pod Svatou Horou, Příbram, tel.: 318 401 151, e-mail: skola@1zs-pb.cz

Search
Rubriky
jídelna zprávy

Rozhovor o naší jídelně na Pribram.cz

Zpravodajský portál Pribram.cz zveřejnil dne 8. 5. 2024 rozhovor (nejen) o školním stravování s vedoucí naší školní jídelny, paní Lucií Novotnou.

Školní stravování je pro řadu dětí synonymem pro nepoživatelné pokrmy a otrávené kuchařky. Proto, když se vždy jednou za čas objeví nějaký průkopník a inovátor, který se s tímto stereotypem rozhodne zatočit, způsobí to pozdvižení. Jedním takovým zjevením je i Lucie Novotná, vedoucí školní jídelny ZŠ pod Svatou Horou v Příbrami. Možná vám při čtení následujícího textu místy spadne brada, podobně jako spadla mně, a zároveň si řeknete, proč to takto nemůže fungovat i na jiných školách.

https://www.pribram.cz/clanek/vedouci-skolni-jidelny-chci-aby-deti-mely-sanci-se-kvalitne-najist-hlavni-je-nebat-se-zmen/29525/
Rubriky
zprávy

Jiří Zach o předání certifikátu Partnerská škola ČVS naší škole

V poslední době jsme na našich stránkách několikrát vypíchli skutečnost, že jsme na další dva roky obhájili titul Partnerská škola ČVS a informovali jsme o slavnostním udělení certifikátu, který nám předal přímo zakladatel tohoto projektu Jiří Zach – svazový trenér mládeže (chlapců) a někdejší učitel a trenér na naší škole.

Projekt Partnerská škola ČVS vznikl před více než 12 lety za účelem většího sepětí ČVS a základních škol, které ve svém programu pro sportovní vyžití svých žáků a žákyň upřednostňují volejbal. Cílem ČVS je ocenit základní školy, které úzce spolupracují s volejbalovými oddíly, oficiálně uznat a ocenit jejich úlohu v přípravě volejbalové mládeže. Udělením titulu „Partnerská škola ČVS“ uznává ČVS kvalitu tréninkového procesu na základní škole, oceňuje přínos vedení základní školy, ředitele školy, ale i řadových učitelů k rozvoji mládežnického volejbalu a vytváří pro vedení škol možnost se oficiálně prezentovat vůči státním orgánům (vedení města, kraje), sponzorům a v neposlední řadě rodičovské veřejnosti. Partnerská škola ČVS je titul, který prezentuje kvalitu školy v oblasti sportovního vyžití mládeže. Z projektu „Partnerská škola ČVS“ vyplývá, že škola obdrží certifikát (osvědčení) o tom, že na škole probíhá výuka volejbalu v různých formách, které ČVS považuje za kvalitní a hodné ocenění. Titul „Partnerská škola ČVS“ se uděluje na dvouleté období, poté musí škola titul obhajovat v novém přijímacím řízení. (zdroj www.cvf.cz)

Pan Zach se na webu ČVS podělil v článku s názvem „Radost v Příbrami při předání titulu Partnerská škola“ o své dojmy z této slavnostní návštěvy.

Slova p. ředitele plynou a já slyším o pěti hodinách tělocviku v rozvrhu, výborném kolektivu trenérů, o velkém zájmu rodičů o sportovní třídy, ano o sportovní třídy. V hlavě mi probíhají všechny ty roky, kdy jsem ve sportovních třídách trénoval a učil. Trochu vypadávám z role a před očima se mi objeví fotografie a slyším, jak p. ředitel říká, že už jim tělocvičny při čtyřech třídách v ročníku nestačí a že mají připravený projekt nové haly přímo v areálu školy, světe div se… Představitelé zřizovatele dávají jednoznačně najevo, že projekt má šanci a je již zařazen do souhrnu budoucích investic. Nejsem naivní a vím, že cesta k nové hale bude ještě dlouhá, ale již začala.

https://www.cvf.cz/mladez/scm-sps/radost-v-pribrami-pri-predani-titulu-partnerska-skola-27033.html
Rubriky
zprávy

Žáci 4. A a 4. B byli v Koněpruských jeskyních

Žáci naší školy, konkrétně 4.A a 4.B, se se svými třídními učitelkami vypravili do nedávno slavnostně otevřeného Domu přírody Českého krasu a navštívili také Koněpruské jeskyně.

Z této návštěvy sepsala reportáž paní reportérka Jana Hájíčková z Berounského deníku, která během návštěvy našich dětí pořídila i celou řadu fotografií a pár videí. Vše si máte možnost prohlédnout na adrese: https://berounsky.denik.cz/zpravy_region/dum-prirody-ceskeho-krasu-koneprusy-jeskyne-deti-skola-20240419.html

„Probírali jsme nerosty, horniny a minerály. Chtěli jsme, aby se teoretické znalosti propojily s praktickými, a proto jsme sem přijeli. Na webových stránkách mají pracovní listy, tak jsme si je vyplnili. Se školou jsme zde poprvé,“ vysvětlila učitelka Radka Vöröšová.

„Nejvíc se mi líbil kvíz a prolézačka, která vypadala jako chodba v jeskyni,“ hlásil na závěr jeden z žáků.

Zdroj: https://berounsky.denik.cz/zpravy_region/dum-prirody-ceskeho-krasu-koneprusy-jeskyne-deti-skola-20240419.html

Rubriky
fotogalerie zprávy

Úspěch v krajském kole olympiády v AJ

Úžasného úspěchu dosáhla žákyně naší školy Kateřina Bláhová z 9.A. Po vítězství v okresním kole vyhrála Katka i krajské kolo olympiády v anglickém jazyce. Katce k tomuto mimořádnému úspěchu gratulujeme a věříme, že její úspěch bude inspirací pro ostatní žáky naší školy.

KRAJSKÉ KOLO:

Kategorie: ZŠ II. (8. a 9. třídy ZŠ)               

  • Termín: čtvrtek 4. dubna 2024
  • Místo: Gymnázium, nám. E. Beneše 1573, Kladno

Výsledková listina:

  1. místo: Kateřina Bláhová, ZŠ pod Svatou Horou, Příbram
  2. místo: Tereza Vlčková, 2. ZŠ Mladá Boleslav
  3. místo: Monika Košťálová, 3. ZŠ Neratovice
Rubriky
fotogalerie zprávy

Sběr papíru

Ve dnech od 8. dubna do 11. dubna proběhl na naší škole jarní sběr papíru. Ve čtvrtek ráno byl ke škole přistaven kontejner, který se nám následně s pomocí vybraných žáků 8. a 9. ročníku podařilo téměř zcela naplnit. Škola nyní netrpělivě očekává dopis o vývozu, ze kterého se dozvíme, kolik papíru celkem se nám podařilo nasbírat. Následně budou vyhlášeni nejlepší sběrači v kategorii jednotlivců a také nejaktivnější třídy. Děkujeme všem, kteří se zúčastnili.

Rubriky
zprávy

Krajské kolo RJ

V pondělí 25. března se uskutečnilo krajské kolo olympiády v ruském jazyce na gymnáziu Příbram. Olympiáda se skládala ze dvou částí – písemné a ústní. Naši školu reprezentovala žákyně Johana Holá z 9.C, která v silné konkurenci žáků dosáhla na 12. místo.

Johance děkujeme za vzornou reprezentaci školy!

Rubriky
zprávy

Mgr. Jan Vobejda nominován v kategorii Nejlepší trenér

Jan Vobejda je odchovancem příbramského volejbalu, který se již řadu let věnuje výchově nejmladších volejbalových nadějí a současně je aktivním hráčem B týmu mužů. Z pozice trenéra mladších a starších žáků a současně i učitele tělocviku na ZŠ pod Svatou Horou tvoří základní stavební kámen úspěchů příbramského volejbalového oddílu. S kategorií U14 vybojoval v loňské sezoně skvělé 2. místo na MČR mladších žáků v Hradci Králové a k tomu přidal i 2. místo z přeboru Středočeského kraje.

Více o nominovaných viz článek na serveru Pribram.cz: Představení nominovaných sportovců v kategorii Nejlepší trenér

Rubriky
fotogalerie zprávy

Olympiáda v AJ

Mimořádného úspěchu dosáhla žákyně naší školy Kateřina Bláhová z 9.A. Katka vyhrála ve velké konkurenci okresní kolo olympiády v anglickém jazyce. Katce blahopřejeme k tomuto úspěchu, děkujeme za skvělou reprezentaci školy a všichni budeme Katce držet palce v krajském kole, které se uskuteční 4. dubna v Kladně.

Rubriky
fotogalerie zprávy

Basketbal chlapci 5. ročník

Ve středu 21. 2. se hrálo na ZŠ Školní okresní kolo v basketbalu chlapců kategorie 4. a 5. třída. Naší školu reprezentovali Šimon Barášek, Max Edelmann, Lukáš Kraft, Tommy Měrák, Vít Sláma, Tomáš Křísa, Vojtěch Šobr, Zdeněk Smělý a Max Müller. Kluci předvedli skvělý výkon a svojí pětičlennou skupinu bez ztráty bodu vyhráli s celkovým skóre 44 : 9. V boji o finále se naši kluci postavili proti žákům ze ZŠ Jiráskovy Sady. Utkání šlo až do prodloužení a kluci o jediný bod prohráli. V utkání o třetí místo nastoupili proti ZŠ Školní, kterou ve skupině o bod porazili. ZŠ Školní nám porážku oplatila a získala bronz o jediný bod. Našim reprezentantům blahopřejeme k nepopulární „bramborové“ medaili a děkujeme za vzornou reprezentaci školy.

Mgr. Roman Behún

Rubriky
zprávy

Jak se „naše děti“ v Paganelle připletly k reportáži deníku iDNES

Právě dnes vyšla v rámci rubriky Cestování na deníku iDNES reportáž Jaroslava Beránka o italské Paganelle, jejíž součástí se svým způsobem staly také děti z naší školy, pro které tam tou dobou probíhal lyžařský výcvik.

Pokud Vás zajímá, kam a proč se Vaše děti vydávají nebo mohou vydat za lyžováním právě s naší školou, pak Vám reportáž vřele doporučujeme. Spolu s reportérem Vás resortem Paganella Ski, provede bývalý extraligový volejbalista, nyní lyžařský instruktor a organizátor dalších volnočasových aktivit – Filip Gillar.

Během zastávek často slýcháme češtinu. Zrovna teď se u horní stanice lanovky rovnají do řady školáci v reflexních vestách se jménem příbramské základní školy. „To jsou naše děti,“ přitaká Filip Gillar. „Nedávno jsem četl, že se lyžování stává přepychem pro bohaté. Asi to je pravda, ale tato škola má šest set dětí a my z nich naplníme tři turnusy. Shodou okolností je to volejbalová škola, takže k nim mám blízko, s dětmi dokonce pravidelně jezdíme do Trenta na zápasy italské ligy,“ vysvětluje Gillar.

Zdroj: https://www.idnes.cz/cestovani/lyzovani/paganella-ski-andalo-lyzovani-v-italii-italie-reportaz-cima-roda.A240213_150019_lyze_ber